Jdi na obsah Jdi na menu


Expedice Stožec 2022

Pondělí 30.5.2022

Cesta do Stožce proběhla bez problémů, a tak jsme již před 10:00 hodinou byli ubytovaní, vybalení, měli povlečené postele (téměř všichni) a mohli si dát svačinu. Po svačině pokračovalo zabydlování, seznámení s budovou a pravidly. Zbyl čas také na hraní. K obědu se podávala hrachová polévka a smažený květák s bramborem. Odpolední program jsme zahájili v učebně informacemi o NP Šumava, při kterém už děti získávaly první odměny. Druhá část vzdělávacího programu se odehrála venku. Děti své vědomosti procvičily při pohybových aktivitách. K svačině se podával Hot dog. Zbytek odpoledne děti strávily především hraním her, prací na svém portfoliu a pracovních listech nebo třeba pomocí při úklidu v kuchyni. Před šestou jsme se vydali na večeři. S chutí jsme si dali rýži a přírodní vepřový plátek. Po večeři zbyl prostor na skupinové hry na pokojích, večerní hygienu a hodnocení celého dne. V devět hodin jsme odzvonili večerku a děti už nabírají síly na další den.

Úterý 31.5.2022

V sedm hodin ráno zazněl budíček, následovala osobní hygiena a v osm hodin přesun do Restaurace Pstruh na snídani ve formě švédských stolů. Děti se nám pomalu rozjedly a začínají si přidávat i několikrát za sebou. To platí i pro sekanou, kterou jsme měli k obědu a především pro večerní plněné kynuté knedlíky se šlehačkou. Dopolední program jsme zaměřili na stromové skřítky. Děti se naučily poznávat listnaté i jehličnaté stromy, jejich listy a plody. Odpoledne jsme se vydali zkoumat vodní živočichy ve stojaté vodě a následně i ve vlnách Studené Vltavy. Večer zbyl čas na volnou zábavu na pokojích. Je půl osmé a děti odcházejí na večerní hygienu, pak je čeká úklid pokojů, stolní hry a ve 21:00 hodin večerka. Zítra máme před sebou přírodovědnou vycházku ke Stožecké kapli, věříme, že nám počasí vydrží pěkné stejně, jak tomu bylo dnes.

Středa 1.6.2022

Po vydatné snídani jsme se v devět hodin vydali na celodenní výlet ke Stožecké kapli. Děti si do batohů přibalily obědové balíčky a zásobu pití. Během cesty se seznamovaly s okolní přírodou formou her. Po výstupu ke Stožecké kapli jsme si pověděli o jejím vzniku, vytvořili společnou fotografii a naobědvali se. Po návratu do ubytovny jsme měli v nohách asi 11km. Jako odměnu si děti koupily nanuk a suvenýry v místním informačním centru. Následovala odpolední svačina – tousty. Před večeří děti obdržely trička, barvy na textil a začaly je zdobit. K večeři jsme si dali zapečené těstoviny. Zbytek večera si pak děti hrály na pokojích a dokončovaly tematický pracovní list. Je 21:30 a děti odpočívají ve svých pokojích a některé už usínají.

Čtvrtek 2.6.2022

Ráno děti vzbudil budíček opět v sedm hodin. Po snídani nás čekal vzdělávací program zaměřený na vydru říční, při kterém si děti zasoutěžily hru riskuj a naučily se rozeznávat mnoho druhů ryb nebo čím se vydra živí. K obědu jsme si dali plněné knedlíky uzeným masem se zelím. Následoval krátký odpočinek a dále soutěže ve staročeských hrách. Po návratu do pokojů jsme pokračovali zdobením triček barvami na textil (prát na 30°C). Následovalo vyhodnocení všech aktivit od pondělí do čtvrtka. Děti si podle dosažených bodů rozdělily řadu pěkných cen. Zbytek večera jsme strávili opékáním špekáčků, hraním her a zpěvem s kytarou. Večerka byla posunuta na 21:30 hodin.

Pátek 3.6.2022

V pátek ráno jsme nejprve uklízeli pokoje a balili věci. Po vydatné snídani jsme zamířili do nově vybudované učebny určené pro vyrábění z nejrůznějších materiálů. My jsme se pustili do drátkování, tedy vyrábění ozdob pomocí drátků a korálků. Jak se to dětem povedlo můžete posoudit sami po jejich návratu. K obědu se podával „vytoužený“ řízek a hranolky. Celý pobyt proběhl v pohodovém prostředí bez problémů. Poděkování patří lektorce IS Štěpánce Šípové, která nás celým týdnem provázela.