Jdi na obsah Jdi na menu


Expedice Novohradsko 2022

Ve dnech 13. – 15. června se děti z 1. – 3. ročníku zúčastnily pobytu v krásné přírodě Novohradských hor, které pořádá přírodovědné středisko  CASSIOPEIA z Českých Budějovic pod vedením zkušených lektorů.

Ubytování bylo moc pěkné v prostorách penzionu HAMR v Terčině údolí. K naší práci jsme využili i venkovní prostory u penzionu.

Hned první den jsme se vydali do okolí Terčina údolí. Sympatická paní lektorka se seznámila se všemi dětmi a zábavnou a poučnou formou s dětmi pracovala po celý pobyt. Děti se dozvěděly o historii údolí, poznávaly stromy podle fotografií, listů, kůry, nacházely různé živočichy, o kterých se dozvěděly spoustu zajímavých věcí. Dokonce se mohly dotknout vody z Terčina vodopádu a všichni odvážní šli do tajemného sklepa u modrého pavilonu.

Druhý den dopoledne si všichni vyzkoušeli odchyt živočichů do sítěk a mohli je pozorovat pod lupou. Před obědem jsme se vydali na velký výlet na Kraví horu. I když jsme jeli linkovým autobusem, děti se chovaly slušně, dokonce byly pochváleny od místních obyvatel.

Po vystoupení v Hojné Vodě na krásné vyhlídce s velkým zvonem zkoumaly děti komáří larvy. Při cestě na Kraví horu je čekalo spousta her a zajímavostí z místní krajiny. Dozvěděly se, proč se tato hora jmenuje Kraví a také viděly staré stromy, opět zkoumaly lesní život, patra lesa. Cesta vedla přes kameny kolem skály, která má název Napoleonova hlava. Zde někteří zapojili svou fantazii a představivost, co jim skalní útvar připomíná.

Konečně jsme dosáhli vrcholu a vystoupili na rozhlednu, která umožnila výhled po okolí. Při cestě zpět jsme si opět zahráli hru a sestoupili dolů na Dobrou Vodu. Z léčivého pramene si mnozí z nás načerpali vodu.

Večer nás čekalo vyhodnocení – odměna za výstup a také noční překvapení. Paní lektorka Katka připravila krátkou noční stezku , kde děti hledaly cestu podle světýlek. Na konci se setkaly s „vílou“, která jim po podpisu na listinu dala upomínkovou medaili na pobyt.

Poslední den byl vyhrazen na cestu podél hradního příkopu, hradní bránou až do kovárny. Zde se nás ujal pan kovář, který dětem ukázal práci s měchem a s rozžhaveným železem. Druhá skupina šla do starého kovářského stavení a poznala, jak se žilo v dřívějších dobách. Potom jsme se vystřídali a někteří si zakoupili památeční mince.

Celý pobyt proběhl v klidu, vzájemném porozumění, bez vážných úrazů a ve spolupráci všech dětí s paní lektorkou, kterou si oblíbily.