Jdi na obsah Jdi na menu


Expedice Dřípatka 2023 - 4. a 5. ročník

Úterý 9.5.2023

Náš pobyt jsme zahájili ubytováním na 3 pokojích v ubytovně centra Dřípatka, úklidem skříní a povlékáním postelí. Po seznámení s budovou a pravidly chování jsme si dali oběd v jídelně SPgŠ. Polévka i vepřové maso na houbách všem chutnalo. Hned z oběda jsme si zašli na náměstí dát zmrzlinu a krátce se zastavili ve Štěpánčině parku. Od půl druhé jsme absolvovali vzdělávací program zaměřený na nebezpečná zvířata ze světa i z našich končin. Povídali jsme si o hadech, pavoucích i nebezpečných savcích. K svačině se podával domácí hot-dog. Odpoledne děti strávily prací na prvním úkolu ve svém portfoliu, volnými hrami a zopakovaly si vědomosti získané během dne. K večeři se podávaly zapečené těstoviny s okurkou a ovoce. Po večeři jsme vyhradili chvilku na telefonování a pak jsme šli hrát hru Aktivity. Po deváté následuje večerní hygiena, úklid pokojů a příprava na večerku.

 

Středa 10.5.2023

Budíček v 7:00 i ranní hygiena proběhly v čilém tempu a před osmou jsme již seděli na snídani. Na výběr byla šunka, máslo, med, různé pečivo, müsli, čaj, džus, káva nebo mléko. Od 8:30 jsme zahájili program „O ovečce“, zaměřený mimo jiné na vlnu a její využití. Děti si samy vyzkoušely práci s kolovratem, vřetenem a přeslenem nebo starou máselnicí. Po svačině jsme se přesunuli do dílen, kde jsme plstili nejrůznější motivy z barevné vlny. K obědu jsme si dali vepřové maso se smetanovou omáčkou a houskový knedlík. Po poledním odpočinku nám překazil plány déšť, a tak jsme se vydali do Prachatického muzea, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o Zlaté stezce a zhlédli krátký film. Někteří si nakoupili suvenýry. Následovala odpolední svačina, psaní pohledů a zdobení triček barvami na textil. K večeři jsme si s chutí dali výborný řízek s bramborem. Po 21:00 hodině jsou již všechny děti na pokojích a blíží se večerka.

 

Čtvrtek 11.5.2023

Po budíčku a snídani jsme se dopoledne věnovali koloběhu vody, jejímu využití a různým ekosystémům v rámci projektového dne „Jak daleko je pro vodu“. Děti si samy vyzkoušely při experimentech, jak se vyrábí mlha nebo sestavily jednoduché čistírny odpadních vod. Pro velký úspěch jsme s dětmi opět navštívili zookoutek s oblíbenou užovkou červenou. K obědu jsme si dali čevabčiči s bramborem. Po poledním klidu jsme vyrazili do centra města a seznámili jsme se s místními zajímavostmi na historických budovách. Využili jsme chvilky, kdy nepršelo a vysvitlo slunce, abychom se odměnili výbornou zmrzlinou. Ve druhé části odpoledne, po svačině, jsme se všichni sešli u zhodnocení aktivit dětí. Všechny děti si odnesly hodnotné ceny, ty nejúspěšnější měly plnou tašku odměn. Děkujeme všem rodičům, kteří nám s odměnami pomohli. Následovala večeře – guláš. Až do večerky budeme společně hrát deskové hry.

 

Pátek 12.5.2023

Při posledním dopoledním programu se děti věnovaly ekologii, vlastnostem čistících a úklidových prostředků a jejich vlivu na životní prostředí. Po svačině si pak všichni vyrobili ekologický prací prášek a mýdlo. Na rozloučenou jsme si dali k obědu přírodní plátek s opečeným bramborem a bavorské vdolky. Děti si od lektorů vysloužily pochvalu za výborné chování a přístup. Děkujeme.