Jdi na obsah Jdi na menu


Zeměráj - výlet 1. ročníku 5.5.2015

V úterý 5.5.2015 se uskutečnil výlet 1.ročníku do Zeměráje u Kovářova na Milevsku.

Počasí se vydařilo- byl nádherný slunný a teplý den, a tak si mohla celá výprava (13 prvňáčků, 6 rodičů, paní učitelka Tlapová, její manžel a 2 mladší děti) plně vychutnat všechny nabízené aktivity.

V areálu Zeměráje nás na začátku přivítala přírodní svatyně- strom přání s totemem, kde si mohly děti do otvoru vhodit svá napsaná přání. Nedaleko odtud je umístěna středověká vesnice se stavbami ukazující život našich předků. Na kraji vesnice na nás čekala průvodkyně se zajímavým výkladem doplněným praktickými ukázkami (mletí obilí, hrnčířský kruh, tkaní...), které si mohly děti samy vyzkoušet. Děti přivítaly také pohyb v bludišti, kamenném hlavolamu, nahlédly na archeologické naleziště, potrápily si hlavu s hlavolamy, které byly rozmístěny v celém prostou areálu- v zahradě u hostince (spolu s houpačkami, pískovištěm) i v kryté hale s dalšími hrami našich předků.

Největším zážitkem bezesporu byla dlouhá Stezka naboso plná hmatových zážitků- chůze v bahně, vodě, kamínkách, písku, trávě, jehličí, šiškách, klacíkách... a stanovišť s úkoly- skok do dálky, lovení vodních živočichů, pobyt v obřím ptačím hnízdě, ptačí kvíz, hrátky s vodou v korýtkách, mravenčí kvíz, střelba šiškami veverce do košíčku, otisky zvířecích nohou v písku, rozpětí křídel ptáků, poznávání hmatem- kdo se skrývá v dutině stromů, lezení na obří pavučinu, chůze naslepo, odhad vzdálenosti, rostlinné obrázkové spojovačky...

V hostinci se mohli všichni osvěžit, kdo chtěl, mohl vyzkoušet i lukostřelbu, či si zakoupit suvenýry v prodejničce. Velké osvěžení nabídla i říčka a stavění přehrad z písku a hraní si s korýtky na břehu.

Doufám, že si tento výlet všichni užili, a i když jsme se vraceli po celodenním výletu kolem 18.h řádně unaveni, naši únavu mnohonásobně převážily nové zážitky, zkušenosti a vjemy ze dne plného her, hlavolamů, objevování a sluníčka.

Děkuji všem účastníkům výletu, myslím, že jsme vytvořili prima partu malých i velkých průzkumníků :-).

Paní učitelka Jana Tlapová