Jdi na obsah Jdi na menu


Výlet do Zeměráje 13.6.2014

 V pátek 13.6.vyrazil zbytek školáků, kteří nejeli na Stožec, s paní učitelkou Tlapovou na výlet do Kovářova do Zeměráje.

Cesta v minibusu trvala skoro 1,5h, ale doprovázela nás panenka KUK, tak se děti zabavily, a hned po příjezdu se nadšeně vrhly do objevování neznámého prostředí Zeměráje.

Nejprve jsme se u vstupu dozvěděli zajímavé informace o životě našich pra-pra-předků a u posvátných stromů v přírodní svatyni i uvědomili význam obětin a dávná i současná lidská přání. V průběhu návštěvy Zeměráje jsme si také talisman se symbolem přání, který byl možné zavěsit na větve posvátných stromů, z hlíny vyrobili.

Pak naše kroky směřovaly ke Stezce naboso, kde si naše bosá chodidla mohla vyzkoušet jít 1 km bez bot a vychutnat si příjemné i méně příjemné přírodní materiály (bláto, vodu, písek, kameny, dřevo, klacíky, šišky, jehličí...). Na Stezce nás čekala zajímavá stanoviště s úkoly (skok do písku, hrátky s vodou, obří hnízdo s ptačím kvízem, pavučina, stopy, hmatová poznávačka, krmení veverek, vědomostní tabule, ptačí rozpětí křídel...).

U mohyly- pradávného pohřebiště- jsme v interaktivní kryté herně vyzkoušeli náš důvtip při řešení hlavolamů a naučili se zajímavé hry našich předků.

Pak na nás čekal oběd (polévka, palačinka) v místní hospůdce s krásným hřištěm s hlavolamy a velkou provazovou houpačkou, občerstvení a nákup v místním obchůdku a výukový program na téma "Kde bydlí ptáci", který navazoval na jedno ze stanovišť Stezky naboso. Cestou jsme mohli pozorovat mnoho zvířat: žáby, ještěrku, ptáky, kozy, ovce...

Nakonec jsme si ještě v rychlosti prohlédli s výkladem středověkou vesnici a spěchali k minibusu.

Víc jsme se zdržovat nemohli- Terezce nebylo dobře, i tak jsme se na výletě zdrželi o trochu déle, než jsme původně plánovali (čekali jsme na oběd a výukový program) a stejně jsme nestihli vše prozkoumat a objevit... Asi proto, abychom se sem měli proč znovu vrátit :-)!

V Zeměráji bylo opravdu krásně, doporučujeme všem jako rodinný výlet!!!