Jdi na obsah Jdi na menu


Expedice Stožec 2013

 Aktuality

Pondělní dopoledne jsme věnovali především ubytování, rozdělování do pokojů, vybalování a přípravám na odpolední činnost. Po výborném obědě - kynutých knedlících s marmeládou jsme se začali seznamovat s Národním parkem Šumava. Dozvěděli jme se například, kolik ledovcových jezer se v této oblasti nachází, do kolika zón je NP Šumava rozdělen, soutěžili jsme ve skládání krásných puzzlí a dřevěných skládaček, lámali jsme si hlavy se slovními šiframi...

Úderem šesté hodiny večerní jsme opět dorazili do restaurace Pstruh, kde na nás čekal gulášek s chlebem. Po návratu do ubytovacího zařízení jsme měli za úkol vyplnit tématické pracovní listy. Následovalo hodnocení celého dne, ve kterém bylo důležité, jak jsme se celý den chovali, zda jsme na pokoji udržovali pořádek a přihlíželo se i k získaným znalostem. Za odměnu jsme každý dostali látkový pytlíček na šumavské poklady, do kterého jsme si už dnes mohli uložit první odměnu.

Úterý jsme věnovali výletu ke Stožecké kapli a protáhli jsme si ho až na Stožeckou skálu. Cestou, která měřila něco málo přes 10 km, jsme se učili rozpoznávat rostliny různých biotopů jako je les, louka, rašeliniště, vody a podobně. Už víme, jak vypadá devětsil, suchopýr, provazovka nebo zběhovec. Naše průvodkyně Petra nám cestu zpestřila tématickými hrami. Po návratu do Stožce jsme chvíli odpočívali, věnovali jsme se psaní pohledů a plnění drobných úkolů. Po večeři jsme se mohli vydovádět v blízkosti informačního centra a večer byl zakončen opakováním a hodnocením celého dne. Jako dárek za to, že jsme všichni dnešní trasu ušli, jsme dostali krásné pruhované ponožky.

stozecka-kaple---mapa-terenni1.jpg

 

vylet-na-stozeckou-skalu---statistika.jpg

Ve středu ráno jsme se posilnili bohatou snídaní a vrhli se na rozpoznávání pobytových znamení zvířat. Seznámili jsme se s různými stopami lesních živočichů, prohlédli si pera ptáků, požerky, paroží a další zajímavosti. Po obědě jsme navštívili místní informační centrum, kde jsme nakupovali suvenýry jak pro sebe, tak pro své blízké. Volné odpoledne využila polovina z nás k výletu na kolech po cyklistické stezce směrem na Nové Údolí. Následovalo překvapení, kterým byla nečekaná oslava narozenin Nikolky a Aničky Z.

Ve čtvrtek jsme si trošku přispali, protože dopolední program začal až kolem deváté. V plánu byly staročeské hry. Tloukli jsme špačky, cvrnkali kuličky, hráli drápky, roztáčeli káču a honili se za obručí. Odpoledne jsme pak vytvářeli zvířecí příběh, který jsme následně ztvárnili na velké připravené papíry. Také už víme, jak vypadá puštík, hýl, sluka a ledňáček, že koroptev umí lítat rychlostí 85 km / hodinu, zatímco krtek ujde pouze 4 km / hodinu. Skupinka odvážlivců pak vyrazila za mírného deště na cyklistický výlet směrem na Nové Údolí. Večer se nám bohužel hodně rozpršelo, takže jsme si písničky za doprovodu kytary museli zazpívat v učebně. Buřty tentokrát nebyly opečené nad ohněm, ale na pánvi.

Poslední den pobytu jsme zahájili prezentováním naší včerejší odpolední práce, jejíž výsledky si budete moci prohlédnout po našem návratu domů na chodbách školy. Stejně tak se pochlubíme vybranými částmi portfólií, které jsme během pěti dnů sestavovali. Po dnešním posledním programu zaměřeném na šelmy nás čeká vyhodnocení celotýdenní práce, balení a bohužel cesta domů. Většina z nás by tu byla nejraději ještě alespoň týden.