Jdi na obsah Jdi na menu


Expedice Stožec 2014

 9.6.2014 pondělí

Po našem příjezdu do Stožce jsme se v dopoledních hodinách ubytovali, povlékli si postele, seznámili se s novým prostředím a okolo dvanácté hodiny vyrazili na oběd. Všem moc chutnalo, a tak nezbyly téměř žádné nedojedené talíře. Odpoledne nás již čekalo promítání úvodní prezentace o Národním parku Šumava doplněné zajímavým povídáním. Chvíli na to jsme vyrazili po silnici směrem k lesu, abychom si ukázali prostředí, ve kterém se nacházíme, prohlédli si okolní kopce a uměli se zorientovat v neznámé krajině. Po návratu a odpolední svačině následovala jízda zručnosti na koloběžkách, kterou jsme si moc užili. Večer jsme za své sportovní výkony dostali pěkné ceny, ale tím to nekončilo. Každý večer bylo za úkol uklidit pokoje. Úklid se totiž také započítával do celkového hodnocení každého z nás. Kromě úklidu se rovněž bodovala pomoc v kuchyni, chování, výuka, stolování apod.

 10.6.2014 úterý

Dopolední program byl zaměřen na společenstvo rybníka. Po půl deváté se vyráželo k nedalekému rybníčku. Již cestou jsme se začali seznamovat s chráněnými rostlinami, které nejsou jen tak k vidění. U rybníka jsme kromě poznávání rostlin mohli lovit živočichy kteří se skrývají v bahně. Své úlovky jsme se následně pokoušeli určovat podle připravených klíčů. Po dopolední svačině pokračovala výuka zaměřená na vodu. Celý den bylo krásně slunečno a opravdu horko, takže jsme uvítali, že byl dopolední program zaměřen na společenstvo potoka. Mohli jsme totiž v rámci výuky svlažit svá těla v chladných vodách Studené Vltavy, ke které to máme z naší ubytovny jen 5 minut. Po obědě jsme se s našimi učiteli vydali do areálu lesních her ve kterém se nachází celkem 14 stanovišť s nejrůznějšími úkoly. Některé byly opravdu těžké, ale už poznáme podle zbytků šišky, jestli si na ní pochutnávala veverka obecná, strakapoud bělohřbetý, křivka obecná nebo myšice lesní. Také jsme viděli, co dokáže se dřevem mravenec dřevokaz, který je opravdu velký. Může být větší než 1cm. Po návratu dostali všichni zasloužený nanuk. Když si pak šel po večeři a nočním hodnocení každý lehnout, nikdo ještě netušil, že večer zdaleka nekončí. Čekalo nás totiž probuzení a noční stezka odvahy, při které jsme museli projít přes několik stanovišť a za svitu lampiček plnit nejrůznější úkoly.

areal-lesnich-her---stozec.jpg

 11.6.2014 středa

Ve středu nás čekal celodenní program – výlet ke Stožecké kapli a zpět. Cestou jsme poznávali různé rostliny a živočichy, o kterých nám pracovník infocentra vyprávěl zajímavosti. Poznali jsme například všivec bahenní, vlčí bob, provazovku, ukázali jsme si letokruhy na velmi starém pařezu, zahlédli zmiji a navštívili okolí Stožecké kaple, která se nachází v 1. zóně NP Šumava. Také jsme se vyřádili při zajímavých pohybových hrách. Večeři jsme dnes připravili sami. Po sedmé hodině nás totiž čekalo opékání špekáčků nad ohněm, někteří z nás snědli i dva. Nechyběla ani kytara a zpěv. Večer jsme byli unavení a usnuli poměrně rychle.

stozecka-kaple---stozec.jpg

 12.6.2014 čtvrtek

Výukové programy se dnes týkaly ptačí říše. Zatímco dopoledne jsme strávili ve venkovní učebně a poznávali pěvce, sovy, dravce a další skupiny ptáků, odpoledne nás čekal kratší program, při kterém jsme ve skupinkách tvořili plakáty s obrázkem a informacemi k vybranému ptákovi. Každý z nás se měl zapojit a pomoct. Ať už to bylo kreslení, malování, psaní, vyhledávání informací nebo vybarvování. Výsledky své práce jsme pak prezentovali před ostatními. Stihli jsme také zajít do infocentra a nakoupit suvenýry. Odpoledne nám ještě zbyl čas, a tak jsme mohli opět vytáhnout koloběžky a trošku je prohnat. To, že jsme uprostřed „divočiny“ potvrzuje i fakt, že přímo ve dveřích naší ubytovny si stavěla své hnízdo sršeň a dvacet metrů od naší budovy se vyhřívala zmije. Dnes večer jsme se před spaním sešli v učebně, abychom vyhodnotili naší dosavadní práci a úspěchy. Všichni jsme dostali krásné odměny a ceny. Čtyři nejlepší pak dostali ještě něco navíc.

 13.6.2014 pátek

V pátek nás čekal už jen dopolední program, protože po obědě se už bohužel musíme vrátit domů. Na Jelení stezce jsme se seznamovali s pobytovými znameními, která v přírodě zanechávají živočichové. Poznali jsme, jak vypadají „stopopasti“ které slouží k mapování pohybu zvířat v jednotlivých dnech. Zahráli jsme si opět nám neznámé hry, při kterých se také hodně běhalo. Cestou jsme opět viděli řadu chráněných rostlin, ukázali jsme si mraveniště, i jak je rozhrabává jezevec, který se mravenci živí. Ukázali jsme si, kam si chodí hrát vydra říční. I přes vysokou trávu a pár pupínků od kopřiv to byla velice příjemná procházka. Po obědě jsme se sešli už naposledy s pracovníky infocentra, kteří nás za naši práci pochválili a předali nám upomínkové předměty.

jeleni-stezka.jpg

Děkujeme všem lektorům z IS Stožec za vlídný přístup, všem rodičům za pomoc při přípravě této akce a zároveň všem pracovníkům školy, kteří akci zajišťovali či podpořili.